Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Super 8

Super 8

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
The Trip

The Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kate

Kate

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Belle

Belle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sin City

Sin City

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
★½
Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The First King

The First King

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Frozen

Frozen

2013
×
★★
Edit this entry  
22
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Luminaries

The Luminaries

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry