GoatCreature has logged 768 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
27
The Humans

The Humans

2021
×
★½
Edit this entry  
27
South Park: Post Covid

South Park: Post Covid

2021
×
Edit this entry  
27
'Twas the Fight Before Christmas

'Twas the Fight Before Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Crush

The Crush

1993
×
★★½
Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Hole

The Hole

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
The Last Forest

The Last Forest

2021
×
Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
13
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Edit this entry  
13
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Finch

Finch

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Dune

Dune

1984
×
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Widow's Walk

Widow's Walk

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Horror Noire

Horror Noire

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Gamer

Gamer

2009
×
★★
Edit this entry  
29
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Transcendence

Transcendence

2014
×
Edit this entry  
28
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
Edit this entry  
27
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Village in the Woods

The Village in the Woods

2019
×
Edit this entry  
24
A Mother's Son

A Mother's Son

2012
×
Edit this entry  
24
Insurgent

Insurgent

2015
×
Edit this entry