AK has logged 284 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Edit this entry  
21
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
Edit this entry  
12
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
Edit this entry  
10
Duck and Cover

Duck and Cover

1952
×
Edit this entry  
10
Hungry Hoboes

Hungry Hoboes

1928
×
Edit this entry  
10
Yo! My Saint

Yo! My Saint

2018
×
Edit this entry  
10
Cabiria, Charity, Chastity

Cabiria, Charity, Chastity

2017
×
Edit this entry  
10
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Edit this entry  
10
Neighbours

Neighbours

1952
×
Edit this entry  
09
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★½
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
05
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Edit this entry  
04
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ballad of Cleopatra

The Ballad of Cleopatra

2017
×
Edit this entry  
29
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
Edit this entry  
25
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry