AK has logged 29 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Edit this entry  
24
Edgar Allan Poe's Murder Mystery Dinner Party

Edgar Allan Poe's Murder Mystery Dinner Party

2016
×
Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry