Andy has logged 40 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enter the Fat Dragon

Enter the Fat Dragon

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dogma

Dogma

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
D.C. Cab

D.C. Cab

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spetters

Spetters

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
Read the review Edit this entry  
14
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night Falls on Manhattan

Night Falls on Manhattan

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
Read the review Edit this entry  
11
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
Read the review Edit this entry  
10
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mickey Blue Eyes

Mickey Blue Eyes

1999
×
Read the review Edit this entry  
08
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Come True

Come True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry