Martin has logged 53 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Will Come

The Man Who Will Come

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
California Dreamin'

California Dreamin'

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bullhead

Bullhead

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Simon & the Oaks

Simon & the Oaks

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Katyn

Katyn

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Thousand Times Good Night

A Thousand Times Good Night

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Due Date

Due Date

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sea Inside

The Sea Inside

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Advantage

Advantage

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Specials

The Specials

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Belle

Belle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
Read the review Edit this entry  
08
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Una

Una

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aloys

Aloys

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Two Lives

Two Lives

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry