Goodwin has logged 220 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Repeat Performance

Repeat Performance

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Becky Sharp

Becky Sharp

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
While the Patient Slept

While the Patient Slept

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Middle of the Night

Middle of the Night

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Warlock

Warlock

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Castle Keep

Castle Keep

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Licensed to Kill

Licensed to Kill

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sink the Bismarck!

Sink the Bismarck!

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Indian Fighter

The Indian Fighter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Intruder

The Intruder

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Chase

The Chase

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Penguin Pool Murder

Penguin Pool Murder

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Catcher Was a Spy

The Catcher Was a Spy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
The Woman in White

The Woman in White

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cat's Meow

The Cat's Meow

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bedford Incident

The Bedford Incident

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Maigret Sets a Trap

Maigret Sets a Trap

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry