Gavin has logged 48 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
17
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
1922

1922

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry