• Cinderella

    ½

  • In the Heights

    ★★★

  • One Says No

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • Her Socialist Smile

  • Red Soil

    ★★★½

  • The Kissing Booth 2

    ★★½

  • Hollywood

    ★★★½

  • Unorthodox

    ★★★★

  • Charlatan

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★

  • The Addams Family

    ★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Knives Out

    ★★½

  • Ema

    ★★★½

  • The Kingmaker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • America Street

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Daddy

  • Parasite

    ★★★★★

  • Beanpole

    ★★★

  • See You Yesterday

    ★★★

  • Waiting for the Carnival

    ★★★

  • Bait

    ★★★★

  • It has to be lived once and dreamed twice

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Vice

    ★★★★

  • Instant Family

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • A Faithful Man

    ★★

  • The Biggest Little Farm

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Thrasher Road

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★

  • Hello Apartment

    ★★

  • RBG

    ★★★★

  • All the Money in the World

    ★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★½

  • Molly's Game

    ★★★½

  • Palenque

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • I Am Not a Witch

    ★★★★

  • The Beguiled

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Hot Summer Nights

    ★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • 13th

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • The Idea of a Lake

    ★★★★

  • Jason Bourne

  • Nerve

    ★★★

  • Woman in Gold

    ★★★

  • I Am Michael

    ★★

  • Ex Machina

    ★★★

  • Uncertain Terms

    ★★★

  • Palo Alto

    ★★★★

  • Butter on the Latch

    ★★½

  • The Master

    ★★★

  • Safety Not Guaranteed

    ★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

  • The High Life

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Avatar

    ★★★★

  • Sex and the City

    ★★½