graceanne has logged 57 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thrasher Road

Thrasher Road

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Butter on the Latch

Butter on the Latch

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Edit this entry  
12
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
America Street

America Street

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★½
Edit this entry  
04
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
03
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Edit this entry  
29
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
17
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★
Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry