Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 182 Films watched
  • 15.2 Average per month
  • 3.5 Average per week

Milestones

First Film

The Inbetweeners Movie

Jan 13

Last Film

Pet Sematary

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
89 films
Thriller
47 films
Comedy
46 films
Horror
33 films
Crime
32 films
Action
30 films
Mystery
21 films
Sci Fi
21 films
Adventure
21 films
Fantasy
20 films
USA
120 films
UK
28 films
France
16 films
Japan
14 films
Canada
11 films
Germany
9 films
South Korea
7 films
Ireland
4 films
China
4 films
English
144 films
Japanese
18 films
French
17 films
Spanish
13 films
German
11 films
Italian
10 films
Korean
7 films
Russian
7 films
Czech
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 115 Added 259

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Nicholas 🦝’s most liked review

Parasite

★★★★★

Wow.

Depth
Symbolism
Acting
Cinematography
Colours
Intensity
Thrilling
Beautiful
Stinky


This movie is like an unforgettable conflicted panic attack.

More reviews

Nicholas 🦝’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Slaughtered Vomit Dolls
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Nova: Monster Of The Milky Way

Films Nicholas 🦝 watched in 2019

  • Pet Sematary
  • Sexy Beast
  • The Untouchables
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Bad Black
  • The Lighthouse
  • Hostiles
  • The Gangster, the Cop, the Devil
  • Green Street Hooligans
  • Pierrot le Fou
  • Burning
  • Marriage Story
  • Knock Knock
  • Knives Out
  • Only Lovers Left Alive
  • Sharp Objects
  • The Nightingale
  • The Irishman
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Anna
  • The Devil Next Door
  • Good Boys
  • Nazi Concentration Camps
  • Paris Is Burning
  • Breakfast at Tiffany's
  • Eyes Wide Shut
  • Oldboy
  • The Host
  • Ready or Not
  • Godless
  • The Mule
  • Mom and Dad
  • Eli
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • The Thing
  • Zombieland: Double Tap
  • Trick 'r Treat
  • Frank
  • 3 from Hell
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Invitation
  • Ad Astra
  • Stuber
  • Evil Dead II
  • Joker
  • Midsommar
  • Thelma & Louise
  • Sinister
  • Daddy's Home 2
  • Three Kings
  • Bridesmaids
  • Her Smell
  • Bring It On
  • Rat Race
  • Dark Shadows
  • Bill Burr: Paper Tiger
  • Stop Making Sense
  • Mothlight
  • The Meg
  • Meru
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Free Solo
  • Bobby Fischer Against the World
  • Black '47
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Parasite
  • Pokémon Detective Pikachu
  • 28 Days Later
  • The Princess Bride
  • Atonement
  • My Cousin Vinny
  • The RuneScape Documentary - 15 Years of Adventure
  • The Great Hack
  • Inside The Secret World of Incels
  • The Beach Bum
  • No Game No Life: Zero
  • The Case of: JonBenét Ramsey
  • Spider-Man: Far from Home
  • Slaughtered Vomit Dolls
  • The Descent
  • Superhero Movie
  • Nova: Monster Of The Milky Way
  • BlacKkKlansman
  • Angels & Demons
  • Dumbo
  • For a Few Dollars More
  • Black Tide
  • Happy Death Day 2U
  • P Storm
  • Alita: Battle Angel
  • Shadow
  • La Maison en Petits Cubes
  • What's Opera, Doc?
  • Popeye the Sailor
  • Ran
  • Blue Ruin
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Citizen Kane
  • Dark Phoenix
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Howl's Moving Castle
  • My Neighbor Totoro
  • Judgement
  • Elle
  • War Dogs
  • Hostel: Part II
  • Hostel
  • Us
  • The Dark Crystal
  • Princess Mononoke
  • Greta
  • The Piano Teacher
  • Chernobyl
  • It's Kind of a Funny Story
  • A Bronx Tale
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Lolita
  • Under the Skin
  • Suicide Club
  • Yi Yi
  • Who Killed Captain Alex?
  • Daisies
  • Gaslight
  • Fallen Angels
  • The Thin Blue Line
  • Paprika
  • Mr. Brooks
  • All About Eve
  • Strike
  • Night of the Living Dead
  • The Man Who Sleeps
  • The Ascent
  • Un Chien Andalou
  • A Trip to the Moon
  • City Lights
  • Häxan
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • House
  • Videodrome
  • Midori
  • Avengers: Endgame
  • Possession
  • Thank You for Smoking
  • The Little Mermaid
  • 5 Centimeters per Second
  • Shazam!
  • Blade Runner
  • Moneyball
  • Creed II
  • Trash Humpers
  • Green Book
  • Glass
  • Behind the Curve
  • Beverly Hills Cop
  • Dragged Across Concrete
  • Akira
  • Vice
  • Metropolis
  • The Devil We Know
  • Bohemian Rhapsody
  • Rope
  • Velvet Buzzsaw
  • Swiss Army Man
  • Ralph Breaks the Internet
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Thief
  • Euridice BA 2037
  • Wings of Desire
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Aquaman
  • Misery
  • Blindspotting
  • Necktie
  • Abducted in Plain Sight
  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes
  • True Sight : The International 2018 Finals
  • The Favourite
  • Papers, Please: The Short Film
  • Fyre
  • A Star Is Born
  • The Inbetweeners Movie

World Map

Highly rated films Nicholas 🦝 is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Little Women
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • The Farewell
  • The Last Black Man in San Francisco
  • And Then We Danced
  • Klaus

Highly rated with Nicholas 🦝’s friends Patron

  • Bullet Ballet
  • The Shining
  • GoodFellas
  • Pulp Fiction
  • It's a Wonderful Life
  • 2001: A Space Odyssey
  • Apocalypse Now
  • La La Land
  • No Country for Old Men
  • The Godfather
  • Her
  • Back to the Future
  • Do the Right Thing
  • Black Swan
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Blade Runner 2049
  • The Silence of the Lambs
  • The Social Network
  • Parasite
  • Inglourious Basterds
  • There Will Be Blood
  • Call Me by Your Name
  • Taxi Driver
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Toy Story
  • Mad Max: Fury Road
  • Django Unchained
  • Mulholland Drive
  • The Apartment
  • Whiplash
  • The Empire Strikes Back
  • Vertigo
  • Magnolia
  • The Lighthouse
  • Punch-Drunk Love
  • Boogie Nights
  • Before Sunset
  • Jaws
  • Synecdoche, New York
  • The Big Lebowski
  • Alien
  • Moonlight
  • Chungking Express
  • Hot Fuzz
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Gone Girl
  • Fight Club
  • Toy Story 3
  • Blade Runner
  • Rosemary's Baby
  • The Dark Knight
  • The Matrix
  • The Hateful Eight
  • Paris, Texas
  • Spirited Away
  • The Handmaiden
  • Blue Velvet
  • Persona
  • Uncut Gems
  • The Departed

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more