• Education

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★

  • Hubie Halloween

    ★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★½

  • Run Hide Fight

    ½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Promising Young Woman

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Richard Jewell

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Show About The Show - S2

  • Knives Out

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Anima

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Family Romance, LLC

    ★★★½

  • Beanpole

    ★★★★½

  • Atlantics

    ★★★★

  • The Gangster, the Cop, the Devil

    ★★

  • The Dead Don't Die

    ★★½

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★

  • Knock Down the House

  • High Flying Bird

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • American Factory

    ★★★½

  • Apollo 11

    ★★★

  • Fyre

    ★★★½

  • The Mule

    ★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★

  • Green Book

    ★★

  • High Life

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • Widows

    ★★★½

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • Roma

    ★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • 3 Faces

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★½

  • Wale

    ★★½

  • Diane

    ★★★

  • Thunder Road

  • Ready Player One

    ★★★

  • Combat Obscura

  • Unsane

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Madeline's Madeline

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Private Life

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Last Flag Flying

    ★★★★

  • Downsizing

    ★★

  • I Love You, Daddy

    ★★★½

  • Kodachrome

    ★½

  • Ex Libris: The New York Public Library

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★½