Grant has logged 120 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry