Sort by

gravityfalling has logged 88 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Catuor

Catuor

1971
×
★★½
Edit this entry  
29
Graceful Agitation

Graceful Agitation

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of Life

Guardians of Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Threads

Threads

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
John Law and the Mississippi Bubble

John Law and the Mississippi Bubble

1978
×
★★★
Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bob's Birthday

Bob's Birthday

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Every Child

Every Child

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Grandmother Ironed the King's Shirts

My Grandmother Ironed the King's Shirts

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Danish Poet

The Danish Poet

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
My Financial Career

My Financial Career

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Me and My Moulton

Me and My Moulton

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tome of the Unknown

Tome of the Unknown

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★½
Edit this entry  
21
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★½
Edit this entry  
21
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Controller

The Controller

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Game Changer

Game Changer

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Wings

Wings

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
No Monsters

No Monsters

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Snack Attack

Snack Attack

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Picture Day

Picture Day

2015
×
Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oktapodi

Oktapodi

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
(Otto)

(Otto)

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Rejected

Rejected

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
There's Nothing You Can Do.

There's Nothing You Can Do.

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trophy Hunter

Trophy Hunter

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wonder Garden

Wonder Garden

2013
×
★★★
Edit this entry