Sort by

gravityfalling has logged 94 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vertical Shapes in a Horizontal Landscape

Vertical Shapes in a Horizontal Landscape

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Marooned

Marooned

2019
×
★★
Edit this entry  
30
The Light Side

The Light Side

2020
×
★½
Edit this entry  
30
Bilby

Bilby

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Grab My Hand: A Letter To My Dad

Grab My Hand: A Letter To My Dad

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Metro

Metro

×
★★½
Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bird Karma

Bird Karma

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Pitch Black Panacea

Pitch Black Panacea

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Per aspera ad astra

Per aspera ad astra

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Metro6

Metro6

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Coin

The Coin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Everything Before Us

Everything Before Us

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★
Edit this entry  
25
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mickey and the Bear

Mickey and the Bear

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hala

Hala

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★
Edit this entry  
23
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
We Go Way Back

We Go Way Back

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sara Bareilles: Brave Enough Live at the Variety Playhouse

Sara Bareilles: Brave Enough Live at the Variety Playhouse

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Mother's Love

A Mother's Love

2020
×
Edit this entry  
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry