Andrew has logged 128 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Versus

Versus

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
24
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
Edit this entry  
12
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
Edit this entry  
07
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
Edit this entry  
06
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
Edit this entry  
05
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dredd

Dredd

2012
×
Edit this entry  
30
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Edit this entry  
25
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
23
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
Edit this entry  
23
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Puella Magi Madoka Magica

Puella Magi Madoka Magica

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
THX 1138

THX 1138

1971
×
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
20
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read prior review Edit this entry  
20
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
Edit this entry  
18
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
Edit this entry  
15
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read prior review Edit this entry  
13
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
Edit this entry  
05
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jimmy Carter: Rock & Roll President

Jimmy Carter: Rock & Roll President

2020
×
Edit this entry  
23
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
1922

1922

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Highlander II: The Quickening

Highlander II: The Quickening

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Edit this entry