Samuel has logged 114 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dolittle

Dolittle

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
Read the review Edit this entry