Grey has logged 346 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Torchy Blane in Chinatown

Torchy Blane in Chinatown

1939
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
That Way with Women

That Way with Women

1947
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
They All Come Out

They All Come Out

1939
×
★★★½
Edit this entry  
24
Boomerang!

Boomerang!

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jazz Heaven

Jazz Heaven

1929
×
★★★
Edit this entry  
22
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★★★
Edit this entry  
21
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Having Wonderful Time

Having Wonderful Time

1938
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ride 'Em Cowboy

Ride 'Em Cowboy

1942
×
★★★★
Edit this entry  
17
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Informer

The Informer

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Arsène Lupin

Arsène Lupin

1932
×
★★★½
Edit this entry  
13
Five Star Final

Five Star Final

1931
×
★★★★
Edit this entry  
13
Somewhere in the Night

Somewhere in the Night

1946
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hard Way

The Hard Way

1943
×
★★★
Edit this entry  
09
Gold Diggers of 1935

Gold Diggers of 1935

1935
×
★★★
Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★
Edit this entry  
04
Confessions of a Nazi Spy

Confessions of a Nazi Spy

1939
×
★★★½
Edit this entry  
03
Crashing Hollywood

Crashing Hollywood

1938
×
★★★★
Edit this entry  
03
Flamingo Road

Flamingo Road

1949
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
31
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Vampire Bat

The Vampire Bat

1933
×
★★★½
Edit this entry  
26
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Edit this entry  
24
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
20
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Edit this entry  
20
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
19
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★★
Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★★
Edit this entry