Grey has logged 36 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Vampire Bat

The Vampire Bat

1933
×
★★★½
Edit this entry  
26
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Edit this entry  
24
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
20
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Edit this entry  
20
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
19
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★★
Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Ghost Breakers

The Ghost Breakers

1940
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Murders in the Zoo

Murders in the Zoo

1933
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Personality Kid

The Personality Kid

1934
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★
Edit this entry  
05
The Raven

The Raven

1935
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Case of the Lucky Legs

The Case of the Lucky Legs

1935
×
★★★
Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Edit this entry  
02
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry