Bebop has logged 233 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Mandy

Mandy

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Edit this entry  
28
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★
Edit this entry  
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★
Edit this entry  
27
Alps

Alps

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
26
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★½
Edit this entry  
25
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Cruising

Cruising

1980
×
★½
Edit this entry  
26
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
Edit this entry  
25
Angels of Sin

Angels of Sin

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tale of the Fox

The Tale of the Fox

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★
Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★
Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★
Edit this entry  
11
Until the Light Takes Us

Until the Light Takes Us

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
Edit this entry  
01
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★
Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Amblin'

Amblin'

1968
×
Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Edit this entry  
22
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★
Edit this entry  
15
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★
Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Gore Gore Girls

The Gore Gore Girls

1972
×
★★½
Edit this entry  
25
Letter to Jane

Letter to Jane

1972
×
Edit this entry  
23
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Edit this entry  
21
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★½
Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★
Edit this entry  
11
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★½
Edit this entry