Grooveman has logged 53 entries for films during February 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Lourdes

Lourdes

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trespass

Trespass

1992
×
★★½
Edit this entry  
24
Rubber

Rubber

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Sunshine

Blue Sunshine

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
RED

RED

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
½
Edit this entry  
17
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Helldriver

Helldriver

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★½
Edit this entry  
09
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★½
Edit this entry  
08
Teeth

Teeth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Quarantine

Quarantine

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Primal

Primal

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★
Edit this entry  
07
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightwatch

Nightwatch

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red State

Red State

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry