Sort by

Grooveman has logged 62 entries for films during April 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Splice

Splice

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside

Inside

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Primer

Primer

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

2011
×
★½
Read prior review Edit this entry  
23
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★
Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hugo

Hugo

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taken

Taken

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Priest

Priest

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Predators

Predators

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Absentia

Absentia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mask

The Mask

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Commando

Commando

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry