Sort by

Grooveman has logged 57 entries for films during December 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eraser

Eraser

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doomsday

Doomsday

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lovely Molly

Lovely Molly

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alps

Alps

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry