2020

Grover Grover’s year in review

Highest rated films

  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    ★★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 203 Films watched
  • 16.9 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

Pierrot le Fou

Jul 5

Most Watched

Meshes of the Afternoon

3 times

Before Midnight

twice

Before Sunset

twice

Before Sunrise

twice

Chungking Express

twice

Last Film

The Red Shoes

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
141 films
Comedy
47 films
Thriller
39 films
Romance
34 films
Horror
30 films
Fantasy
29 films
Crime
23 films
Mystery
21 films
Animation
19 films
Action
14 films
USA
123 films
France
33 films
Japan
21 films
UK
18 films
Italy
12 films
Germany
7 films
China
6 films
USSR
5 films
Canada
5 films
Hong Kong
5 films
English
146 films
French
36 films
Japanese
24 films
German
20 films
Spanish
14 films
Italian
12 films
Russian
11 films
Chinese
10 films
Cantonese
7 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 146 Added 199

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Grover’s most liked review

Twin Peaks: Fire Walk with Me

★★★★★

The devastating centerpiece of the Twin Peaks universe. While it doesn't get the same fanfare as the most celebrated episodes of either series, I sincerely think this is as good as any of them. Since I love the The Return and the Lynch directed episodes of the original series more than any movie I've ever seen, I suppose that would make this my all time favorite movie

More reviews

Grover’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Bling Ring
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Meditation on Violence
Average weighted rating:

3.1

Films Grover watched in 2020

  • The Red Shoes
  • The Cranes Are Flying
  • Opening Night
  • Toy Story 3
  • Die Hard
  • Elf
  • Close-Up
  • Nocturnal Animals
  • Adaptation.
  • Monsters, Inc.
  • Paris Is Burning
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Ratatouille
  • WALL·E
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Chungking Express
  • Evil Dead II
  • The Evil Dead
  • Y Tu Mamá También
  • Annie Hall
  • Vertigo
  • Pierrot le Fou
  • Bird Box
  • Parasite
  • Naked
  • Feels Good Man
  • Being John Malkovich
  • The Fifth Element
  • Undone
  • Happy Together
  • Guilty of Romance
  • The Matrix
  • The Queen's Gambit
  • I May Destroy You
  • Harakiri
  • Edward Scissorhands
  • Donnie Darko
  • Fallen Angels
  • The Edge of Seventeen
  • Night of the Living Dead
  • Twin Peaks: The Return
  • It's Such a Beautiful Day
  • American Beauty
  • Twin Peaks: The Missing Pieces
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Antiporno
  • American Psycho
  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • World of Tomorrow
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • House
  • Halloween
  • The General
  • Nosferatu
  • The Bling Ring
  • Children of Paradise
  • Dunkirk
  • Man with a Movie Camera
  • Mean Girls
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • A Trip to the Moon
  • Meshes of the Afternoon
  • David Lynch Cooks Quinoa
  • The Very Eye of Night
  • Meditation on Violence
  • A Study in Choreography for Camera
  • Witch's Cradle
  • Ritual in Transfigured Time
  • The Private Life of a Cat
  • At Land
  • Un Chien Andalou
  • Meshes of the Afternoon
  • This Is Spinal Tap
  • Lawrence of Arabia
  • Cold Fish
  • Ping Pong the Animation
  • The Turin Horse
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Pink Flamingos
  • Duck Amuck
  • Antiporno
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • Call Me by Your Name
  • Zodiac
  • Rejected
  • Meshes of the Afternoon
  • Sherlock, Jr.
  • Anomalisa
  • The Hunt
  • In Bruges
  • Nostalgia
  • Ivan's Childhood
  • Brazil
  • Zombieland: Double Tap
  • The Cabin in the Woods
  • The Prestige
  • Inside Llewyn Davis
  • Prisoners
  • Late Spring
  • It's a Wonderful Life
  • Suspiria
  • Twin Peaks
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • La Haine
  • Central Station
  • A Dog's Will
  • The Virgin Suicides
  • The Double Life of Véronique
  • House
  • The World of Apu
  • Aparajito
  • Pather Panchali
  • Hour of the Wolf
  • Sanjuro
  • Yojimbo
  • Autumn Sonata
  • Scenes from a Marriage
  • Schindler's List
  • Possession
  • Amélie
  • Repulsion
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Coco
  • 12 Years a Slave
  • Possession
  • Argo
  • Spotlight
  • The Shape of Water
  • Little Miss Sunshine
  • The Artist
  • Manchester by the Sea
  • Pan's Labyrinth
  • Roma
  • Shoplifters
  • Hereditary
  • Aliens
  • The King of Comedy
  • Werckmeister Harmonies
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Phantom Thread
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Synecdoche, New York
  • Frances Ha
  • Alien
  • Requiem for a Dream
  • Once Upon a Time in America
  • Boogie Nights
  • American Beauty
  • Do the Right Thing
  • City of God
  • Lust, Caution
  • Ran
  • Nightcrawler
  • Memories of Murder
  • Sorry to Bother You
  • Blazing Saddles
  • Moonlight
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Last Black Man in San Francisco
  • A Ghost Story
  • First Reformed
  • Spring Breakers
  • Room
  • Under the Silver Lake
  • Enemy
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Lobster
  • 1922
  • Climax
  • Naked
  • Doctor Sleep
  • The Tree of Life
  • In the Mood for Love
  • Amarcord
  • Rabbits
  • L'Eclisse
  • Night and Fog
  • An Elephant Sitting Still
  • Chungking Express
  • A Separation
  • But I'm a Cheerleader
  • Sans Soleil
  • The Sacrifice
  • A Man Escaped
  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer
  • The Human Condition II: Road to Eternity
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • Contempt
  • Mirror
  • Sunset Boulevard
  • Eyes Without a Face
  • Ordet
  • Mulholland Drive
  • Eraserhead
  • Sansho the Bailiff
  • Pierrot le Fou

World map

Highly rated films Grover is yet to see

  • Hamilton
  • Black Is King
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • My First Summer
  • Summerland
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Identifying Features
  • An Evening with Tim Heidecker

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more