Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lord Edgware Dies

Lord Edgware Dies

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Under The Sun

Evil Under The Sun

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murder by Decree

Murder by Decree

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Agatha Christie’s Poirot: Appointment with Death

Agatha Christie’s Poirot: Appointment with Death

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Poirot: The Mysterious Affair At Styles

Poirot: The Mysterious Affair At Styles

×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Agatha Christie’s Poirot: The Halloween Party

Agatha Christie’s Poirot: The Halloween Party

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death on the Nile

Death on the Nile

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Peril at End House

Peril at End House

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Murder Is Announced

A Murder Is Announced

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Curtain: Poirot's Last Case

Curtain: Poirot's Last Case

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hercule Poirot's Christmas

Hercule Poirot's Christmas

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Murder on the Links

Murder on the Links

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Devil's Doorway

Devil's Doorway

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sign of Four

The Sign of Four

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Mirror Crack'd

The Mirror Crack'd

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
31
High Score

High Score

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dragons Forever

Dragons Forever

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Operation Condor

Operation Condor

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fearless Hyena

Fearless Hyena

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Time Barrier

Beyond the Time Barrier

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Man on the Flying Trapeze

Man on the Flying Trapeze

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Victim

The Victim

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fearless Dragons

Fearless Dragons

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
City Hunter

City Hunter

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Club Havana

Club Havana

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Project A

Project A

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantasy Mission Force

Fantasy Mission Force

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wife of Monte Cristo

The Wife of Monte Cristo

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bluebeard

Bluebeard

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Never Weaken

Never Weaken

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry