Gumby has logged 248 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
56 Up

56 Up

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
White House Down

White House Down

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wake Island

Wake Island

1942
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mr. Winkle Goes to War

Mr. Winkle Goes to War

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fighting Seabees

The Fighting Seabees

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guadalcanal Diary

Guadalcanal Diary

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ernie Pyle's Story of G.I. Joe

Ernie Pyle's Story of G.I. Joe

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
They Were Expendable

They Were Expendable

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cry 'Havoc'

Cry 'Havoc'

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Air Force

Air Force

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
So Proudly We Hail

So Proudly We Hail

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Objective, Burma!

Objective, Burma!

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thirty Seconds Over Tokyo

Thirty Seconds Over Tokyo

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Since You Went Away

Since You Went Away

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Destination Tokyo

Destination Tokyo

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tender Comrade

Tender Comrade

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Gung Ho!

Gung Ho!

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Action in the North Atlantic

Action in the North Atlantic

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sahara

Sahara

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bataan

Bataan

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Wake Island

Wake Island

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Charge of the Light Brigade

The Charge of the Light Brigade

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Patrol

The Lost Patrol

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Room 237

Room 237

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hollow Crown: Richard II

The Hollow Crown: Richard II

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry