Gumby has logged 120 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Away from Her

Away from Her

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Edit this entry  
29
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
24
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry