Gumby has logged 132 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Serpico

Serpico

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Approaching the Elephant

Approaching the Elephant

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry