Gumby has logged 184 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Woman in Green

The Woman in Green

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Crow

The Crow

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dark Alibi

Dark Alibi

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry