Gumby has logged 289 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Snake in the Eagle's Shadow

Snake in the Eagle's Shadow

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sartana the Gravedigger

Sartana the Gravedigger

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ugly Duckling

The Ugly Duckling

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Goddess of Spring

The Goddess of Spring

1934
×
★★★½
Edit this entry  
29
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Clock Cleaners

Clock Cleaners

1937
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ye Olden Days

Ye Olden Days

1933
×
★★★★
Edit this entry  
28
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★★
Edit this entry  
28
Have a Good Funeral, My Friend… Sartana Will Pay

Have a Good Funeral, My Friend… Sartana Will Pay

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★
Edit this entry  
28
Ferdinand the Bull

Ferdinand the Bull

1938
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wynken, Blynken & Nod

Wynken, Blynken & Nod

1938
×
★★½
Edit this entry  
28
Merbabies

Merbabies

1938
×
★★★½
Edit this entry  
28
Springtime

Springtime

1929
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1933
×
★★★
Edit this entry  
27
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wolf Devil Woman

Wolf Devil Woman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Oh, What a Knight

Oh, What a Knight

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Great Guns

Great Guns

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alice Picks the Champ

Alice Picks the Champ

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Light the Fuse… Sartana Is Coming

Light the Fuse… Sartana Is Coming

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
T-Men

T-Men

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Virgins of the Seven Seas

Virgins of the Seven Seas

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shadow

Shadow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spitfire

Spitfire

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Klute

Klute

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry