Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Mad Scientist

The Mad Scientist

1941
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Boop-Oop-A-Doop

Boop-Oop-A-Doop

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Five Little Pigs

Five Little Pigs

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pickman's Model

Pickman's Model

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strangler of the Swamp

Strangler of the Swamp

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night Comes Too Soon

The Night Comes Too Soon

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cure

Cure

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Let the Riverbeast Get You!

Don't Let the Riverbeast Get You!

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blood from the Mummy's Tomb

Blood from the Mummy's Tomb

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Agatha Christie's Poirot: Murder on the Orient Express

Agatha Christie's Poirot: Murder on the Orient Express

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Agatha Christie - Poirot : Murder in Mesopotamia

Agatha Christie - Poirot : Murder in Mesopotamia

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lord Edgware Dies

Lord Edgware Dies

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry