Gumby has logged 98 entries for films rated ★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Working Girls

Working Girls

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night Comes Too Soon

The Night Comes Too Soon

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantasy Mission Force

Fantasy Mission Force

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Half a Loaf of Kung Fu

Half a Loaf of Kung Fu

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Sun

Red Sun

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Chicken Little

Chicken Little

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Spirit of '43

The Spirit of '43

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Donald Gets Drafted

Donald Gets Drafted

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Alice Picks the Champ

Alice Picks the Champ

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Virgins of the Seven Seas

Virgins of the Seven Seas

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Battlestar Galactica

Battlestar Galactica

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Swordsman

The Swordsman

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Destruction, Inc.

Destruction, Inc.

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
For Scent-imental Reasons

For Scent-imental Reasons

1949
×
★★
Edit this entry  
04
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Reign of the Supermen

Reign of the Supermen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain Kidd's Kids

Captain Kidd's Kids

1919
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fountainhead

The Fountainhead

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tortoise and the Hare

The Tortoise and the Hare

1935
×
★★
Edit this entry  
20
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★
Edit this entry  
19
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Newman Laugh-O-Grams

Newman Laugh-O-Grams

1921
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Joke

The Joke

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Brick and the Mirror

The Brick and the Mirror

1965
×
★★
Read the review Edit this entry