Gumby has logged 329 entries for films rated ★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Caught in a Cabaret

Caught in a Cabaret

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Your Face

Your Face

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alice in Movieland

Alice in Movieland

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Women

The Women

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
We Are Little Zombies

We Are Little Zombies

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pharmacist

The Pharmacist

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fleet That Came to Stay

The Fleet That Came to Stay

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pickman's Model

Pickman's Model

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cure

Cure

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Agatha Christie's Poirot: Murder on the Orient Express

Agatha Christie's Poirot: Murder on the Orient Express

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Under The Sun

Evil Under The Sun

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Poirot: The Mysterious Affair At Styles

Poirot: The Mysterious Affair At Styles

×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mirror Crack'd

The Mirror Crack'd

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Operation Condor

Operation Condor

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Man on the Flying Trapeze

Man on the Flying Trapeze

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Furies

The Furies

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Disorder in the Court

Disorder in the Court

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Scarlet Letter

The Scarlet Letter

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fatal Glass of Beer

The Fatal Glass of Beer

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dentist

The Dentist

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Golf Specialist

The Golf Specialist

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ballad of Gregorio Cortez

The Ballad of Gregorio Cortez

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spiritual Kung Fu

Spiritual Kung Fu

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sword and the Sorcerer

The Sword and the Sorcerer

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pollyanna

Pollyanna

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cock-a-Doodle Dog

Cock-a-Doodle Dog

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bardelys the Magnificent

Bardelys the Magnificent

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
2010

2010

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry