Gumby has logged 250 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
One of Those Days

One of Those Days

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blow Me Down!

Blow Me Down!

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Old Man of the Mountain

The Old Man of the Mountain

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'll Be Glad When You're Dead You Rascal You

I'll Be Glad When You're Dead You Rascal You

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death on the Nile

Death on the Nile

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Devil's Doorway

Devil's Doorway

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Victim

The Victim

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Organ Grinder's Swing

Organ Grinder's Swing

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eastern Condors

Eastern Condors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bimbo's Initiation

Bimbo's Initiation

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry