Gumby has logged 354 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sea Hawk

The Sea Hawk

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Project A-Ko

Project A-Ko

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Santa, the Fascist Years

Santa, the Fascist Years

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Donald's Snow Fight

Donald's Snow Fight

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Eats My Spinach

I Eats My Spinach

1933
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Yam What I Yam

I Yam What I Yam

1933
×
★★★★
Edit this entry  
21
Popeye the Sailor

Popeye the Sailor

1933
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Killers

The Killers

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cobweb Hotel

The Cobweb Hotel

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boop-Oop-A-Doop

Boop-Oop-A-Doop

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Peril at End House

Peril at End House

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Curtain: Poirot's Last Case

Curtain: Poirot's Last Case

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Time Barrier

Beyond the Time Barrier

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bluebeard

Bluebeard

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Movie Orgy

The Movie Orgy

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's a Gift

It's a Gift

1934
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Never Give a Sucker an Even Break

Never Give a Sucker an Even Break

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry