Gumby has logged 203 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Suspense

Suspense

1913
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Snooze

The Big Snooze

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Seasin's Greetinks!

Seasin's Greetinks!

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
KoKo's Earth Control

KoKo's Earth Control

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Hot Mamma

Red Hot Mamma

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Project A

Project A

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Problem Pappy

Problem Pappy

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Ugly Duckling

The Ugly Duckling

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry