Highest rated films

  • Gravity

    ★★★★½

  • Iron Man 3

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • The Grandmaster

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • Side Effects

    ★★★★

  • Europa Report

    ★★★★

  • Before Midnight

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • The Sting

    ★★★★★

  • The Devil's Backbone

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 248 Films watched
  • 20.7 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Duck Soup

Feb 12

Most Watched

Wake Island

twice

Little Caesar

twice

Last Film

56 Up

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
125 films
Action
90 films
Adventure
69 films
Thriller
57 films
Sci Fi
57 films
Horror
39 films
Comedy
38 films
Romance
38 films
Fantasy
32 films
Crime
29 films
USA
207 films
UK
28 films
Germany
6 films
Japan
6 films
France
4 films
South Korea
4 films
Mexico
4 films
Spain
3 films
Italy
3 films
English
227 films
French
23 films
Spanish
22 films
Russian
16 films
Japanese
14 films
German
14 films
Italian
11 films
Chinese
9 films
Korean
4 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 151

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gumby’s most liked review

Gremlins

★★★★★

I say this without irony: Gremlins is a fantastic Christmas movie. In many ways a Reagan-era response to It's a Wonderful Life, this film explores what happens to those who for whatever reason are unable to have a Merry Christmas, those who fall through the cracks of '80s capitalism. Marketing…

More reviews

Gumby’s most liked list

National Film Registry

There doesn't seem to be a complete listing of films in the National Film Registry here, so I decided to put one up. You can find the the official National Film Registry, and essays on many titles, here www.loc.gov/programs/national-film-preservation-board/film-registry/complete-national-film-registry-listing/.

**Last updated August 2020; complete through 2019**

Not Included in the Database

Fuentes Family Home Movies Collection (1920s-1930s)

Martha Graham Early Dance Films (1931-44)

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Hitch Hike Lady

Films Gumby watched in 2013

  • 56 Up
  • The Sound of Music
  • It's a Wonderful Life
  • Gremlins
  • Frances Ha
  • White House Down
  • The Wolverine
  • Stories We Tell
  • Mickey's Christmas Carol
  • The Muppet Christmas Carol
  • The World's End
  • Wake Island
  • Mr. Winkle Goes to War
  • Star Wars
  • Love Actually
  • The Empire Strikes Back
  • The Fighting Seabees
  • Guadalcanal Diary
  • Ernie Pyle's Story of G.I. Joe
  • They Were Expendable
  • Cry 'Havoc'
  • Mrs. Miniver
  • Air Force
  • So Proudly We Hail
  • The Best Years of Our Lives
  • Objective, Burma!
  • Thirty Seconds Over Tokyo
  • Since You Went Away
  • Lifeboat
  • Destination Tokyo
  • Tender Comrade
  • Gung Ho!
  • Action in the North Atlantic
  • Sahara
  • Bataan
  • 12 Years a Slave
  • The Battle of Midway
  • Wake Island
  • The Charge of the Light Brigade
  • The Lost Patrol
  • Room 237
  • Gravity
  • The Hollow Crown: Richard II
  • Justice League: The Flashpoint Paradox
  • The Frighteners
  • The Grandmaster
  • The Conjuring
  • Little Caesar
  • Brazil
  • The Andromeda Strain
  • The Omega Man
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Beneath the Planet of the Apes
  • John Dies at the End
  • Europa Report
  • Penn of Pennsylvania
  • The Flying Deuces
  • Hitch Hike Lady
  • The President's Mystery
  • ...One Third of a Nation...
  • Dracula
  • The Wicker Man
  • Twins of Evil
  • Planet of the Apes
  • The Nightmare Before Christmas
  • Who Framed Roger Rabbit
  • 2001: A Space Odyssey
  • Constantine
  • The Hound of the Baskervilles
  • Dracula
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Curse of Frankenstein
  • The Vampire Lovers
  • Lifeforce
  • The Muppet Movie
  • Pan's Labyrinth
  • The Devil's Backbone
  • Mimic
  • Cronos
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Hellboy
  • The Bay
  • The Call of Cthulhu
  • Pacific Rim
  • The Golden Voyage of Sinbad
  • Cloverfield
  • The Mist
  • Disturbia
  • The Dark Knight
  • The Host
  • Gamera: Guardian of the Universe
  • Tremors
  • Q
  • The Valley of Gwangi
  • Destroy All Monsters
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • Attack of the 50 Foot Woman
  • 20 Million Miles to Earth
  • Rodan
  • Godzilla
  • Mighty Joe Young
  • King Kong
  • The Lost World
  • Jaws
  • Upstream Color
  • Mystery Science Theater 3000: The Movie
  • A League of Their Own
  • Macbeth
  • Thief
  • The Game
  • Superman Returns
  • Psycho
  • Captain America: The First Avenger
  • Beverly Hills Cop II
  • Beverly Hills Cop
  • Clue
  • Man of Steel
  • Citizen Kane
  • Rear Window
  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter
  • Abraham Lincoln
  • The Iron Giant
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Blade II
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Blade
  • Superman vs. The Elite
  • Justice League: The New Frontier
  • Wonder Woman
  • The Incredibles
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • Fantastic Four
  • Green Lantern
  • X-Men: First Class
  • X2
  • X-Men
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man
  • Billion Dollar Limited
  • The Mechanical Monsters
  • The Mad Scientist
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Batman
  • Superman II
  • Superman
  • Star Trek Into Darkness
  • The Odd Couple
  • Nine to Five
  • Trading Places
  • Star Trek
  • The Black Swan
  • The Outlaw
  • The Oklahoma Kid
  • The Buccaneer
  • Manhattan Melodrama
  • Iron Man 3
  • Fort Apache
  • Page One: Inside the New York Times
  • The Count of Monte Cristo
  • Treasure Island
  • The Mark of Zorro
  • The Black Pirate
  • Robin Hood
  • The Three Caballeros
  • Fritz the Cat
  • The Hurricane
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • The Stranger
  • Lincoln
  • Young Mr. Lincoln
  • Juarez
  • Robin Hood of El Dorado
  • Thirteen Days
  • The Harder They Come
  • Senso
  • L'Atalante
  • Day of Wrath
  • Vertigo
  • Au Hasard Balthazar
  • Boogie Nights
  • Memories of Underdevelopment
  • Y Tu Mamá También
  • Reds
  • Gosford Park
  • The Thief of Bagdad
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Serenity
  • The Mark of Zorro
  • The Sea Hawk
  • Jesse James
  • The Adventures of Robin Hood
  • Captain Blood
  • Angels with Dirty Faces
  • Tarzan the Ape Man
  • The Roaring Twenties
  • Bullets or Ballots
  • Night Nurse
  • Corsair

See all 248

World Map

Highly rated films Gumby is yet to see

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Barber's Tales
  • Hope
  • Prisoners
  • Bo Burnham: What.
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Her
  • 'Til Madness Do Us Part

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more