Highest rated films

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★★

  • Three Days of the Condor

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 120 Films watched
  • 10 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Ain't Them Bodies Saints

Jan 1

Last Film

Nosferatu the Vampyre

Oct 5

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Adventure
39 films
Action
37 films
Drama
34 films
Animation
34 films
Comedy
34 films
Family
33 films
Thriller
24 films
Sci Fi
23 films
Crime
23 films
Fantasy
22 films
USA
104 films
UK
10 films
Japan
6 films
Australia
3 films
China
3 films
Hong Kong
3 films
Italy
2 films
Mexico
2 films
France
2 films
Iran
1 film
English
108 films
French
13 films
German
12 films
Spanish
9 films
Italian
8 films
Japanese
8 films
Latin
5 films
Cantonese
4 films
Russian
4 films
Chinese
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 13

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gumby’s most liked review

Guardians of the Galaxy

★★★★

Guardians in the Galaxy was as awesome as it was billed; very much a cross between The Fifth Element and The Avengers. Speaking of The Fifth Element though, I agree that the villains are pretty lacking here (Again, Marvel) and that what a movie like this really needed was a…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Escape from Tomorrow
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Bingo Long Traveling All-Stars & Motor Kings
Average weighted rating:

3.3

Films Gumby watched in 2014

  • Nosferatu the Vampyre
  • Excalibur
  • Away from Her
  • The Fisher King
  • Guardians of the Galaxy
  • A Man for All Seasons
  • Anatomy of a Murder
  • The Matrix
  • The Animatrix
  • Mulan
  • Aladdin
  • The Lion King
  • Beauty and the Beast
  • The Little Mermaid
  • The Great Mouse Detective
  • The Black Cauldron
  • The Fox and the Hound
  • The Rescuers
  • The Many Adventures of Winnie the Pooh
  • The Jungle Book
  • Robin Hood
  • The Aristocats
  • The Sword in the Stone
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Sleeping Beauty
  • Lady and the Tramp
  • Peter Pan
  • Alice in Wonderland
  • Cinderella
  • Bambi
  • Fantasia
  • Dumbo
  • Pinocchio
  • Escape from Tomorrow
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Fast & Furious 6
  • Ocean's Eleven
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Murder on the Orient Express
  • Death on the Nile
  • Warm Bodies
  • Witness for the Prosecution
  • Wonder Woman
  • And Then There Were None
  • The Godfather: Part III
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Wolf Children
  • The Wind Rises
  • The Rock
  • Top Gun
  • Hot Shots!
  • Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
  • The Grandmaster
  • The Great Gatsby
  • The Raid
  • Jack Reacher
  • Journey to the West: Conquering the Demons
  • Crimson Tide
  • Jaws
  • The Hunt for Red October
  • Piranha
  • The Producers
  • The Last Stand
  • Snowpiercer
  • High Anxiety
  • Blazing Saddles
  • Young Frankenstein
  • Top Secret!
  • Airplane!
  • Royal Space Force - The Wings Of Honneamise
  • Voices of a Distant Star
  • 48 Hrs.
  • Last Action Hero
  • Romancing the Stone
  • Silent Running
  • The Brother from Another Planet
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Big Trouble in Little China
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • RoboCop
  • Total Recall
  • John Carter
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Legend of Drunken Master
  • The Terminator
  • Return of the Jedi
  • Dick Tracy
  • Mary Poppins
  • The Thief of Bagdad
  • Bull Durham
  • The Bad News Bears
  • The Bingo Long Traveling All-Stars & Motor Kings
  • The French Connection
  • Major League
  • Slap Shot
  • X-Men: Days of Future Past
  • Logan's Run
  • Jason and the Argonauts
  • Fantastic Voyage
  • Forbidden Planet
  • Close-Up
  • Sorcerer
  • Frozen
  • A Fish Called Wanda
  • The Caine Mutiny
  • Sherlock, Jr.
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Three Days of the Condor
  • The Agony and the Ecstasy
  • Veronica Mars
  • Thor: The Dark World
  • Our Daily Bread
  • I Am a Fugitive from a Chain Gang
  • It Happened on Fifth Avenue
  • The Lego Movie
  • The Wolf of Wall Street
  • Shadow of a Doubt
  • Ain't Them Bodies Saints

World Map

Highly rated films Gumby is yet to see

  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Mommy
  • The Look of Silence
  • Winter Sleep
  • The Salt of the Earth
  • Memory of the Camps
  • Black Mirror: White Christmas
  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more