Highest rated films

  • Inside Out

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★½

  • Shaun the Sheep Movie

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 132 Films watched
  • 11 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Chinatown

Mar 10

Last Film

The Big Short

Dec 30

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
53 films
Adventure
42 films
Action
39 films
Comedy
34 films
Sci Fi
29 films
Thriller
29 films
Horror
25 films
Fantasy
20 films
Animation
18 films
Crime
15 films
USA
92 films
Japan
16 films
UK
15 films
Germany
8 films
France
8 films
Australia
6 films
Italy
5 films
Sweden
3 films
Hong Kong
2 films
Poland
2 films
English
106 films
Japanese
19 films
German
16 films
French
11 films
Spanish
9 films
Italian
8 films
Hungarian
4 films
Russian
4 films
Swedish
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 33

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gumby’s most liked review

Guardians of the Galaxy

★★★★½

So I concluded the Phase II rewatch with GUARDIANS OF THE GALAXY. Not much to say. Still awesome. I did appreciate Ronan a bit more this time around; if you think of him as a Grimdark villain stuck in a lighthearted space opera it lends him (and his grandiose lines)…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Because I Said So
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Against All Flags
Average weighted rating:

3.2

Films Gumby watched in 2015

  • The Big Short
  • Serpico
  • Sicario
  • The Hateful Eight
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Ashes and Diamonds
  • Late Spring
  • To Be or Not to Be
  • Spotlight
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Girlhood
  • Timbuktu
  • Carol
  • Approaching the Elephant
  • Room
  • Phoenix
  • What We Do in the Shadows
  • Gremlins
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • PlayTime
  • When Marnie Was There
  • Spartacus
  • Creed
  • Ben-Hur
  • Furious 7
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Gift
  • Listen to Me Marlon
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • Shaun the Sheep Movie
  • A Very Murray Christmas
  • Jurassic World
  • Beasts of No Nation
  • Ex Machina
  • Tangerine
  • The Shop Around the Corner
  • Planes, Trains and Automobiles
  • White Christmas
  • Coming to America
  • Mr. Holmes
  • Lawrence of Arabia
  • Lincoln
  • Selma
  • Bridge of Spies
  • The Assassin
  • Ant-Man
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Martian
  • The Philadelphia Story
  • Anatomy of a Murder
  • Nosferatu
  • Corpse Bride
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • It Follows
  • Creature from the Black Lagoon
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Häxan
  • Eyes Without a Face
  • You're Next
  • Arsenic and Old Lace
  • Army of Darkness
  • The Phantom Carriage
  • Crimson Peak
  • Black Sunday
  • The Black Cat
  • Dracula
  • The Nightmare Before Christmas
  • Theatre of Blood
  • Dracula's Daughter
  • I Married a Witch
  • Re-Animator
  • In the Mouth of Madness
  • Sleepy Hollow
  • Son of Frankenstein
  • Spy
  • Because I Said So
  • Inside Out
  • Centurion
  • The Admiral: Roaring Currents
  • The Sting
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • White God
  • Mad Max: Fury Road
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Porco Rosso
  • Lady Snowblood
  • Sanjuro
  • Ghost in the Shell
  • Harakiri
  • Spirited Away
  • The Princess Bride
  • How to Train Your Dragon
  • Vampire Hunter D
  • Samurai Rebellion
  • The Iron Giant
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Princess Mononoke
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Yojimbo
  • A Fistful of Dollars
  • The Animatrix
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • The Usual Suspects
  • Perfect Blue
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Skyfall
  • Blade Runner
  • The Emperor's New Groove
  • The Sweatbox
  • Jodorowsky's Dune
  • Edge of Tomorrow
  • Against All Flags
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Clear and Present Danger
  • Patriot Games
  • The Hunt for Red October
  • Brick
  • The Maltese Falcon
  • L.A. Confidential
  • Chinatown

World Map

Highly rated films Gumby is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Mustang
  • Bitter Lake

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more