Highest rated films

  • Captain America: Civil War

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • Justice League vs. Teen Titans

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★★

  • The Sting

    ★★★★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★★

  • An Autumn Afternoon

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 148 Films watched
  • 12.3 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

The Search for General Tso

Jan 2

Most Watched

City Lights

twice

Star Wars: The Force Awakens

twice

Last Film

It's a Wonderful Life

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Action
64 films
Adventure
62 films
Drama
55 films
Sci Fi
34 films
Comedy
32 films
Animation
32 films
Thriller
26 films
Family
20 films
Crime
18 films
Fantasy
18 films
USA
114 films
UK
15 films
Japan
12 films
Hong Kong
8 films
France
6 films
China
4 films
Spain
4 films
Germany
3 films
Taiwan
3 films
Italy
2 films
English
123 films
French
18 films
Spanish
17 films
Japanese
14 films
German
12 films
Italian
10 films
Russian
9 films
Latin
7 films
Chinese
6 films
Cantonese
5 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 59

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gumby’s most liked review

Rogue One: A Star Wars Story

★★★½

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

I think the first two acts here are a bit rough, largely because the film doesn't do a great job of creating and fleshing out its characters.


The third act is fantastic though; apart from great action, and an absolutely terrifying Darth Vader, it also makes some bold narrative choices.…

More reviews

Gumby’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Batman v Superman: Dawn of Justice
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Feminists Insha'allah! The Story of Arab Feminism

Films Gumby watched in 2016

  • It's a Wonderful Life
  • The Handmaiden
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Sing
  • Kubo and the Two Strings
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Snowy Day
  • My Own Private Idaho
  • Under the Sun
  • In the Mood for Love
  • City Lights
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Boxtrolls
  • Samurai III: Duel at Ganryu Island
  • Samurai II: Duel at Ichijoji Temple
  • Samurai I: Musashi Miyamoto
  • X-Men: Apocalypse
  • Alexander Nevsky
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Trek Beyond
  • Nosferatu
  • Re-Animator
  • Westworld
  • Island of Lost Souls
  • Wait Until Dark
  • Zootopia
  • The Dark Crystal
  • The Black Stallion
  • The Dirty Dozen
  • Ghostbusters
  • Suspiria
  • Memento
  • My Cousin Vinny
  • The Little Prince
  • This Is Spinal Tap
  • The Jungle Book
  • The Nice Guys
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Mansfield Park
  • Ender's Game
  • The Sting
  • Hush
  • The Invitation
  • Green Room
  • I Was Born, But...
  • An Autumn Afternoon
  • Project A: Part II
  • Operation Condor
  • Armour of God
  • The Young Girls of Rochefort
  • Farewell My Concubine
  • Project A
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Captain America: The First Avenger
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer
  • The Human Condition II: Road to Eternity
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • The African Queen
  • In a Lonely Place
  • Captain America: Civil War
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • This Gun for Hire
  • Kagemusha
  • Se7en
  • The Witch
  • Deadpool
  • Only Angels Have Wings
  • The Guest
  • Drunken Angel
  • Nine to Five
  • Paths of Glory
  • Gangs of New York
  • Beauty and the Beast
  • GoodFellas
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Chimes at Midnight
  • City Lights
  • The Adventures of Robin Hood
  • Assault on Precinct 13
  • Watchmen
  • Superman: Doomsday
  • Superman: Unbound
  • Close Encounters of the Third Kind
  • In the Heart of the Sea
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Green Lantern: First Flight
  • Superman/Batman: Public Enemies
  • The Transformers: The Movie
  • Justice League vs. Teen Titans
  • Batman
  • Superman Returns
  • Justice League: The New Frontier
  • Superman II
  • Superman
  • The Godfather: Part II
  • Batman: Under the Red Hood
  • The Godfather
  • Justice League: Doom
  • Psycho
  • Batman: Bad Blood
  • Son of Batman
  • Batman vs. Robin
  • Justice League: Throne of Atlantis
  • Justice League: Gods and Monsters
  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 2
  • Superman/Batman: Apocalypse
  • Wonder Woman
  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 1
  • Around the World in Eighty Days
  • The Ten Commandments
  • Justice League: Crisis on Two Earths
  • Batman: Assault on Arkham
  • The Good Dinosaur
  • WALL·E
  • A Year in Burgundy
  • Justice League: War
  • Rear Window
  • M*A*S*H
  • High and Low
  • Feminists Insha'allah! The Story of Arab Feminism
  • The Enemy Below
  • The Spirit of the Beehive
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Closely Watched Trains
  • Z
  • Down and Out in Beverly Hills
  • Johnny Dangerously
  • Wings
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • The Hunt for Red October
  • Barton Fink
  • A Most Wanted Man
  • Hail, Caesar!
  • Attack the Block
  • Brooklyn
  • The Revenant
  • Aparajito
  • Spectre
  • The Propaganda Game
  • The Search for General Tso

World Map

Highly rated films Gumby is yet to see

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • The Second Night
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • I Am Not Your Negro

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more