Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • The Death of Superman

    ★★★★

  • Suicide Squad: Hell to Pay

    ★★★★

  • Mercury 13

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★★

  • Kung Fu Hustle

    ★★★★★

  • The Devil's Backbone

    ★★★★★

  • Gremlins 2: The New Batch

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 376 Films watched
  • 31.3 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

The Devil's Backbone

Jan 1

Most Watched

Gremlins 2: The New Batch

twice

Last Film

Sorry to Bother You

Dec 30

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
182 films
Comedy
104 films
Animation
75 films
Action
56 films
Thriller
56 films
Horror
52 films
Romance
52 films
Fantasy
50 films
Adventure
49 films
Crime
45 films
USA
208 films
UK
44 films
France
43 films
Japan
32 films
Germany
22 films
Italy
15 films
Iran
14 films
Czechia
10 films
Spain
8 films
English
261 films
French
42 films
Japanese
35 films
Spanish
29 films
German
28 films
Russian
23 films
Italian
20 films
Czech
15 films
Portuguese
14 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 50

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gumby’s most liked review

Dark Victory

★★★★

Bette Davis owns this one. Yes, it is beautifully shot, and yes, the story is mildly touching, but it would not be effective at all without Davis. The other performances are adequate, but she simply commands the screen when present.

More reviews

Gumby’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Walking Too Fast

Films Gumby watched in 2018

  • Sorry to Bother You
  • First Man
  • The Christmas Chronicles
  • Mission: Impossible - Fallout
  • It's a Wonderful Life
  • The Shop Around the Corner
  • Scrooge
  • Holiday Inn
  • Lethal Weapon
  • Arthur Christmas
  • Christmas in Connecticut
  • The Muppet Christmas Carol
  • A Christmas Carol
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • A Muppet Family Christmas
  • Voyage to the Sky
  • The Vampire
  • The Seahorse
  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail
  • The Red Balloon
  • Sanshiro Sugata
  • Safe in Hell
  • Humanity and Paper Balloons
  • Killers on Parade
  • Syndromes and a Century
  • The Merry Widow
  • Flowing
  • Samurai Spy
  • A Colt Is My Passport
  • El sur
  • The Magnificent One
  • Wings
  • Touki Bouki
  • Where Is My Friend's House?
  • Yearning
  • Lola
  • Happy Together
  • Taipei Story
  • Shame
  • An Actor's Revenge
  • Gertrud
  • Vagabond
  • A Short Film About Killing
  • Yeelen
  • My Night at Maud's
  • Revenge
  • Veronika Voss
  • Sword of the Beast
  • The Ascent
  • The Life of Oharu
  • Tokyo Twilight
  • Ordet
  • Fallen Angels
  • The Color of Pomegranates
  • Red Beard
  • Tropical Malady
  • Floating Clouds
  • Heaven Can Wait
  • Captain Kidd's Kids
  • I Don't Want to Be a Man
  • Lady Snowblood
  • The Eagle Shooting Heroes
  • The Other Side of the Wind
  • Cluny Brown
  • A Brighter Summer Day
  • The Murderer Lives at Number 21
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • The Face of Another
  • Carnival of Sinners
  • A Canterbury Tale
  • The Haunted Hotel
  • Under the Blossoming Cherry Trees
  • Equinox
  • Goke, Body Snatcher from Hell
  • Jigoku
  • The Devil Rides Out
  • F for Fake
  • The Immortal Story
  • The Devils
  • Chimes at Midnight
  • The Stuff
  • The Trial
  • The Blob
  • Touch of Evil
  • Fright Night
  • Mr. Arkadin
  • The Mummy
  • The Invisible Man Returns
  • Vampyr
  • The Seventh Victim
  • Othello
  • Macbeth
  • Castle Freak
  • The Lady from Shanghai
  • The Masque of the Red Death
  • The Stranger
  • Haunted Spooks
  • The Haunting
  • Oliver the Eighth
  • The Fall of the House of Usher
  • The Phantom of the Opera
  • The Magnificent Ambersons
  • Santa Sangre
  • Isle of the Dead
  • Citizen Kane
  • Hellboy Animated: Blood and Iron
  • Hellboy Animated: Sword of Storms
  • Phantasm
  • Barry Lyndon
  • The Return of the Living Dead
  • The Call of Cthulhu
  • The Live Ghost
  • Thirst
  • Captain Kronos: Vampire Hunter
  • The House of Ghosts
  • Dante's Inferno
  • The Colour Out of Space
  • Bride of Re-Animator
  • Night of the Demon
  • The Cat's Out
  • Egyptian Melodies
  • Re-Animator
  • The Unknown
  • The Haunted House
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • Melody Time
  • Fun and Fancy Free
  • Make Mine Music
  • The Three Caballeros
  • Victory Through Air Power
  • The Fountainhead
  • Murder Ahoy
  • The Right Stuff
  • Murder Most Foul
  • Murder at the Gallop
  • It's a Gift
  • The Gospel According to Matthew
  • Murder She Said
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • The Adventures of Marco Polo
  • Solo: A Star Wars Story
  • Saludos Amigos
  • Being There
  • Justice League
  • Willow
  • Batman and Harley Quinn
  • Malcolm X
  • Batman: The Killing Joke
  • Batman: Gotham by Gaslight
  • Superman/Shazam!: The Return of Black Adam
  • Batman: Under the Red Hood
  • Batman: Year One
  • Clash of the Titans
  • Innerspace
  • The Pirate
  • Ladyhawke
  • No Time for Sergeants
  • Teen Titans: The Judas Contract
  • Local Hero
  • Green Lantern: Emerald Knights
  • Green Lantern: First Flight
  • Justice League: Doom
  • Mr. Mouse Takes a Trip
  • Gulliver Mickey
  • Brave Little Tailor
  • All Star Superman
  • The Death of Superman
  • Suicide Squad: Hell to Pay
  • Bambi
  • Dumbo
  • Fantasia
  • Babes in the Woods
  • The Cookie Carnival
  • Pinocchio
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • The Mad Doctor
  • The Haunted House
  • The Country Cousin
  • Who Killed Cock Robin?
  • Three Orphan Kittens
  • The Tortoise and the Hare
  • Building a Building
  • Mickey's Orphans
  • Hell's Bells
  • The Old Mill
  • Lonesome Ghosts
  • Thru the Mirror
  • The Band Concert
  • Music Land
  • The Grasshopper and the Ants
  • Three Little Pigs
  • Flowers and Trees
  • The Skeleton Dance
  • Steamboat Willie
  • Trolley Troubles
  • Jack the Giant Killer
  • Little Red Riding Hood
  • Newman Laugh-O-Grams
  • Alice's Wonderland
  • Mary and the Witch's Flower
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Now, Voyager
  • Swing Time
  • Hairspray

See all 376

World Map

Highly rated films Gumby is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more