Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • High Score

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Porco Rosso

    ★★★★★

  • Bambi

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★★

  • One Cut of the Dead

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Gremlins 2: The New Batch

    ★★★★★

  • Rififi

    ★★★★★

  • Red River

    ★★★★★

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★★

  • Napoleon

    ★★★★★

  • Night and the City

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 264 Films watched
  • 29.3 Average per month
  • 6.8 Average per week

Milestones

First Film

Fantasia

Jan 1

Last Film

The Wrong Trousers

Sep 21

Genres, Countries & Languages

Drama
94 films
Comedy
72 films
Action
71 films
Adventure
57 films
Animation
53 films
Crime
44 films
Thriller
36 films
Family
35 films
Romance
29 films
Fantasy
29 films
USA
168 films
France
24 films
UK
23 films
Hong Kong
21 films
Italy
13 films
Japan
9 films
Germany
7 films
Taiwan
5 films
New Zealand
4 films
China
4 films
English
215 films
French
28 films
German
20 films
Italian
20 films
Cantonese
20 films
Spanish
17 films
Japanese
15 films
Chinese
13 films
Portuguese
7 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 84 Added 820

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gumby’s most liked review

The 8 Diagram Pole Fighter

★★★★½

Every time I watch a martial arts movie, I am hoping that I will get the climax I got from this film. There are lots of other great fights too, and the film (especially the remastered version) is gorgeous to look at, but man, that final fight!

More reviews

Gumby’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

On Deadly Ground
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Murder on the Links

Films Gumby watched in 2020

  • The Wrong Trousers
  • Lord Edgware Dies
  • And Then There Were None
  • Evil Under The Sun
  • Le Corbeau
  • Murder by Decree
  • The Cat and the Canary
  • Agatha Christie’s Poirot: Appointment with Death
  • Poirot: The Mysterious Affair At Styles
  • Agatha Christie’s Poirot: The Halloween Party
  • Death on the Nile
  • Peril at End House
  • A Murder Is Announced
  • Curtain: Poirot's Last Case
  • Hercule Poirot's Christmas
  • Murder on the Links
  • Devil's Doorway
  • The Sign of Four
  • The Mirror Crack'd
  • Porco Rosso
  • Only Angels Have Wings
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Airplane!
  • High Score
  • Star Wars
  • Dragons Forever
  • Operation Condor
  • The Music Man
  • Fearless Hyena
  • Beyond the Time Barrier
  • Man on the Flying Trapeze
  • The Victim
  • Fearless Dragons
  • The Man from Laramie
  • Kramer vs. Kramer
  • City Hunter
  • Gremlins 2: The New Batch
  • The Cameraman
  • Zu: Warriors from the Magic Mountain
  • Club Havana
  • Project A
  • The Way of the Dragon
  • Fantasy Mission Force
  • The Hands of Orlac
  • Nostalgia
  • The 8 Diagram Pole Fighter
  • The Wife of Monte Cristo
  • Bluebeard
  • Rancho Notorious
  • Never Weaken
  • The Movie Orgy
  • The Sacrifice
  • Day of the Outlaw
  • Horse Feathers
  • Treasure Island
  • Mystery of the Wax Museum
  • The Furies
  • Disorder in the Court
  • Rififi
  • Little Shop of Horrors
  • The Wind
  • The Mummy
  • The Scarlet Letter
  • Monkey Business
  • Animal Crackers
  • Grand Prix
  • On Deadly Ground
  • The Cocoanuts
  • The General
  • You're Telling Me!
  • Busy Bodies
  • International House
  • Hellzapoppin'
  • Seconds
  • Blood on the Moon
  • It's a Gift
  • The Bank Dick
  • The Fatal Glass of Beer
  • Hi De Ho
  • The Dentist
  • The Golf Specialist
  • Never Give a Sucker an Even Break
  • Way Out West
  • Man of the West
  • The Naked Spur
  • Hamilton
  • Organ Grinder's Swing
  • Ashes of Time
  • Do the Right Thing
  • God Told Me To
  • Ran
  • Céline and Julie Go Boating
  • New Tale of Zatoichi
  • One Week
  • Da 5 Bloods
  • The Ballad of Gregorio Cortez
  • Yes, Madam
  • Samurai III: Duel at Ganryu Island
  • Samurai II: Duel at Ichijoji Temple
  • Samurai I: Musashi Miyamoto
  • Dead Reckoning
  • Eastern Condors
  • Bunny Lake Is Missing
  • Half a Loaf of Kung Fu
  • The Mask of Zorro
  • Mission: Impossible
  • Spiritual Kung Fu
  • The Sword and the Sorcerer
  • Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon
  • The Fate of Lee Khan
  • Pollyanna
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Red Sun
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Street of Crocodiles
  • The Big Sleep
  • Charley Varrick
  • Targets
  • Un Flic
  • Arabian Nights
  • The Canterbury Tales
  • The Decameron
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Thief of Bagdad
  • The 7th Voyage of Sinbad
  • Gulliver's Travels
  • Aladdin and His Wonderful Lamp
  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor
  • Duel at Diablo
  • Betty Boop, M.D.
  • Popeye the Sailor Meets Ali Baba's Forty Thieves
  • Bimbo's Initiation
  • Problem Pappy
  • Koyaanisqatsi
  • Victor/Victoria
  • Cock-a-Doodle Dog
  • Bardelys the Magnificent
  • Night and the City
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • 2010
  • Shaft
  • Pale Rider
  • High Plains Drifter
  • The Hunger
  • Winchester '73
  • Land of the Pharaohs
  • The Crimson Pirate
  • One Cut of the Dead
  • Bacurau
  • Tigers Are Not Afraid
  • Ben-Hur: A Tale of the Christ
  • Napoleon
  • Day for Night
  • The Getaway
  • Two Weeks in Another Town
  • The Crimson Kimono
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Die Nibelungen: Kriemhilds Rache
  • Die Nibelungen: Siegfried
  • The Steel Helmet
  • Tammy and the T-Rex
  • Fail Safe
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Judex
  • The Thundering Mantis
  • Mothra vs. Godzilla
  • The Spiders - The Diamond Ship
  • The Spiders - The Golden Lake
  • The Train
  • Emma.
  • Band of Outsiders
  • Bloody Spear at Mount Fuji
  • The White Stadium
  • Blue Collar
  • The Flame and the Arrow
  • Final Cut: Ladies and Gentlemen
  • The Court Jester
  • Bend of the River
  • Dragon Inn
  • The Great Silence
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Invention for Destruction
  • He Ran All the Way
  • Reign of Terror
  • Seven Beauties
  • Jason and the Argonauts
  • Once Upon a Time in the West
  • The Professionals
  • Red River
  • Warriors Two
  • Run Silent, Run Deep
  • The Westerner
  • Two Men in Manhattan
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • I Lost My Body
  • 3 Faces
  • Dolemite Is My Name
  • Jojo Rabbit
  • Blinded by the Light
  • The Two Popes

See all 264

World Map

Highly rated films Gumby is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Black Is King
  • Nomadland
  • Disclosure
  • Happiness Continues

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more