Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Distinguished Citizen

The Distinguished Citizen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cinderella

Cinderella

2021
×
★½
Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Mummy

The Mummy

2017
×
Edit this entry  
19
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Edit this entry  
18
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hannah

Hannah

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dear John

Dear John

2010
×
★★
Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★
Edit this entry  
15
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
High Heels

High Heels

1991
×
★★★
Edit this entry  
12
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
12
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★½
Edit this entry  
12
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★½
Edit this entry  
03
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★
Edit this entry  
02
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Body Electric

Body Electric

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Silences

The Silences

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★
Edit this entry