• House of Gucci

    ★★★

  • Kate

    ★★★

  • Malignant

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • Old

    ★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★½

  • Lamb

    ★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • Plan B

    ★★★★

  • Army of the Dead

    ★★½

  • Mare of Easttown

    ★★★★½

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★★

  • Together Together

    ★★★★

  • Searchers

  • Passing

    ★★★½

  • Prime Time

    ★★★½

  • Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

    ★★★★

  • How It Ends

    ★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • The Prom

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Dolly Parton's Christmas on the Square

  • Happiest Season

    ★★★★

  • The Undoing

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

  • Ava from My Class

    ★★★★

  • What the Constitution Means to Me

    ★★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

  • Run

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Ammonite

    ★★

  • Kiss Me Before It Blows Up

  • Summerland

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★

  • Ahead of the Curve

    ★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The World to Come

    ★★★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • A Secret Love

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★½

  • Emma.

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • The Night House

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★★½

  • Summertime

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Ma

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Blow the Man Down

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Someone Great

    ★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★