Sort by

gwen has logged 350 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Normal People

Normal People

2020
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brent Morin: I'm Brent Morin

Brent Morin: I'm Brent Morin

2015
×
Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry