nic has logged 62 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Feast

Feast

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
Edit this entry  
25
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
Edit this entry  
25
A Guide to Indulgence

A Guide to Indulgence

2017
×
Edit this entry  
24
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★★
Edit this entry  
22
The Double

The Double

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Show Dogs

Show Dogs

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
Edit this entry  
20
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
18
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
18
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
18
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Edit this entry  
18
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guava Island

Guava Island

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Savage X Fenty Show

Savage X Fenty Show

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Next Floor

Next Floor

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Creed

Creed

2015
×
★½
Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
½
Edit this entry