• The Man in the Sky

    ★★★

  • Bundle of Joy

    ★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★

  • The Bad Seed

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★½

  • The Ladykillers

    ★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • The Trouble With Harry

    ★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★½

  • Three Cases of Murder

    ★★★

  • Cross-Roads

    ★★½

  • Diabolique

    ★★★★

  • Ordet

    ★★★½

  • White Christmas

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★½

  • Them!

    ★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • An Inspector Calls

    ★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★

  • Titanic

    ★★½

  • House of Wax

    ★★★★

  • The War of the Worlds

    ★★★★

  • The Holly and the Ivy

    ★★★

  • Ikiru

    ★★★★½

  • Crow Hollow

    ★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★

  • I'll See You in My Dreams

    ★★★

  • Summer Interlude

    ★★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★★

  • Death Is a Number

    ★★★

  • The Thing from Another World

    ★★★★

  • Diary of a Country Priest

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Orpheus

    ★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Prison

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • The Amazing Mr. X

    ★★★★

  • The Monkey's Paw

    ★★½

  • Castle Sinister

    ★★

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • The Red House

    ★★★

  • Odd Man Out

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★½

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★

  • Scarlet Street

    ★★★½

  • Woman Who Came Back

    ★★★

  • Brief Encounter

    ★★★

  • Dead of Night

    ★★★½

  • Blithe Spirit

    ★★★½

  • The Uninvited

    ★★

  • The Halfway House

    ★★★

  • The Ghost Ship

    ★★★

  • Day of Wrath

    ★★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • The Wolf Man

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Spy in Black

    ★★½