Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Suzi Q

Suzi Q

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
All My Loving

All My Loving

1968
×
★★½
Edit this entry  
19
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★
Edit this entry  
14
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★½
Edit this entry  
31
Giuseppe Makes a Movie

Giuseppe Makes a Movie

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Belly of the Beast

Belly of the Beast

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sasquatch

Sasquatch

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Gilda

Gilda

1946
×
★★½
Edit this entry  
02
Miss Dundee and Her Performing Dogs

Miss Dundee and Her Performing Dogs

1902
×
★★★
Edit this entry  
02
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Love Fraud

Love Fraud

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Rescue List

The Rescue List

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
Khaite FW21

Khaite FW21

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kitty

Kitty

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Hair Wolf

Hair Wolf

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Naughty Books

Naughty Books

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
Edit this entry  
04
Downhill

Downhill

2020
×
★★
Edit this entry  
04
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
★★★
Edit this entry  
03
The Las Vegas Story

The Las Vegas Story

1952
×
★★★½
Edit this entry  
03
Croupier

Croupier

1998
×
★★
Edit this entry  
28
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lucky

Lucky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
American Dream

American Dream

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry