HamisH has logged 33 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cut

Cut

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
A Rose Reborn

A Rose Reborn

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Judgement

Judgement

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry