Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
Read prior review Edit this entry  
08
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry